Vinná réva a její blahodárný vliv na lidské zdraví

Vinná réva léčitelka

Réva vinná – Vitis vinifera

Réva vinná – Vitis vinifera
Ilustrační foto (Foto: Wikimedia – Fir0002)

Réva vinná – Vitis vinifera – po víně není jen zpěv „Znojmo, vidím tě dvojmo“, ale víno i léčí.

Začněme trochou historie. Réva vinná je jednou z nejstarších kulturních rostlin pěstovaných člověkem. Původ kulturních odrůd není zcela jednoznačně vysvětlen. Spekuluje se sice, že vznikla šlechtěním divoké révy vinné lesní, avšak někteří autoři toto zpochybňují a její genezi odvozují od dnes již vyhynulých třetihorních druhů. V roce 2004 byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů podle historicky dochovaných pramenů, dobových kreseb a analýz vzorků úředně nejstarší exemplář révy vinné na světě. Je to tzv. „Stara trta“, kterou můžeme najít ve slovinském Mariboru na nábřeží u řeky Dravy. Její věk se odhaduje na více než 450 let.

Léčivá a nutriční hodnota révy vinné byla známá už před tisíciletími. Egypťané konzumovali révu vinnou už před šesti tisíci lety, před více než třemi tisíci lety znali víno a staré egyptské recepty dokazují, že ho používali také k léčení. Souběžně s egyptskou kulturou vína se vyvíjela kultura Sumerů a Babylóňanů. Tady je několik návodů, jak si vínem pomoci od neduhů.

Při žaludečních potížích nalijeme 1 litr vína na 100 g nakrájeného kořene křenu a 2 minuty vaříme. Necháme 10 minut ustát a scedíme, užívá se polévková lžíce před jídlem.

Pro osvěžení připravíme vinný extrakt, na dvě hrsti květů prvosenky nalijeme 1 litr bílého vína, necháme půl dne stát a scedíme. Pijeme večer jednu sklenku.

Obklad na bolesti hlavy připravíme tak, že 10g kořene kozlíku vaříme 10 minut v 1,5 decilitru bílého vína. Scedíme a máčíme obklady, které přikládáme na čelo.